KLART: MFF-stjärnan lämnar: ”Jag vill tacka supportrarna”

Efter tre år lämnar han nu klubben. Här är hälsningen till supportrarna.

Filip Beijer

Filip Beijer

Kl.11:12, 22 december, 2017

KLART: MFF-stjärnan lämnar: ”Jag vill tacka supportrarna”
Foto: Bildbyrån

Magnus Wolff Eikrem kommer inte att stanna i MFF säsongen 2018. Det stod klart under fredagen och presenterades via ett pressmeddelande från klubben.

Eikrem har spelat en stor roll i laget sedan han skrev på i januari 2015. Han har varit med och tagit två SM-guld, fått uppleva gruppsel i Champions League och blivit en av supportrarnas favoriter.

Totalt gjorde han tolv mål och 28 assister på sina 66 allsvenska matcher.

– Han har haft tre bra år hos oss. Under 2016 hade han en roll som passade honom väldigt bra och den säsongen var så klart också höjdpunkten. De andra åren har det varit lite svårare att hitta samma roll på grund av lagets sätt att spela. Men han har varit starkt bidragande till de framgångar vi nått under hans tid här, säger sportchefen Daniel Andersson.

Eikrem själv kommenterar:

– Mina tre år i Malmö FF har varit en framgångsrik tid för klubben. Att få vinna så mycket tillsammans med kompisarna i spelartruppen har varit fantastiskt. Jag vill tacka supportrarna för deras magiska stöd och alla lagkamrater som stöttat mig. Nu har ni ännu en stjärna på matchtröjan och det är bara att gå för den tredje.

 

Var norrmannens nästa anhalt blir återstår att se.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Uppgifter: Mittfältsstjärnan nobbar Malmö FF

Rúnar Már Sigurjónsson uppges nobba Malmö FF för St Gallen.

André Eriksson

André Eriksson

Kl.19:00, 15 januari, 2018

Uppgifter: Mittfältsstjärnan nobbar Malmö FF
Sigurjonsson.

Den isländske mittfältaren Rúnar Már Sigurjónsson från schweiziska Grasshoppers har ryktats vara aktuell för en övergång till Malmö FF.

Men nu verkar den tidigare Gif Sundsvall-spelaren i stället bli utlånad inom den schweiziska högstaligan.

LÄS MER: Uppgifter: Mittfältsstjärnan nobbar Malmö FF

Enligt uppgifter till ST-sporten ska Rúnar Már Sigurjónsson ha tackat nej till mästarklubben.

Mittfältaren uppges föredra en utlåning till schweiziska St Gallen. Enligt tidningen återstår enbart detaljer innan affären är i hamn.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

MFF:s stjärnvärvning knäskadad – fick bytas ut

Arnor Ingvi Traustason byttes ut med en befarad knäskadad i Islands landskamp mot Indonesien.

André Eriksson

André Eriksson

Kl.15:14, 14 januari, 2018

MFF:s stjärnvärvning knäskadad – fick bytas ut
Arnor Ingvi Traustason.

Malmö FF:s isländske stjärnvärvning, mittfältaren Arnor Ingvi Traustason, kan missa delar av mästarklubbens allsvenska förberedelser under försäsongen.

24-åringen tvingades nämligen gå av planen när Island mötte Indonesien i en träningslandskamp under söndagen. Redan efter 23 minuters spel satte sig Traustason ner i gräset och tog sig för ena knäet – och byttes sedan omedelbart ut.

Det är oklart hur allvarlig den isländske mittfältsstjärnans skada är i nuläget.

Texten uppdateras.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

malmö ff

Officiellt: Fouad Bachirou klar för Malmö FF

Officellt: Malmö FF köper loss mittfältaren Fouad Bachirou från Östersund.

André Eriksson

André Eriksson

Kl.13:04, 9 januari, 2018

Officiellt: Fouad Bachirou klar för Malmö FF
Fouad Bachirou.

Den franskfödde, 27-årige mittfältaren Fouad Bachirou har gjort stor succé i Östersund och har varit en starkt bidragande nyckelspelare till lagets framgångar i Europa, där jämtlänningarna har kvalificerat sig för en sextondelsfinal mot Arsenal i Europa League.

Men Fouad Bachirou missar mötet med den engelska giganten.

Mittfältsstjärnan är nämligen helt klar för Malmö FF. 

Mästarklubben har köpt loss Bachirou för en obekräftad transfersumma (som Sportbladet uppger är sju miljoner kronor).

På tisdagseftermiddagen, precis efter lunch, presenterades nyförvärvet av Malmö FF.

– Det är en spelare som varit väldigt bra i Allsvenskan och dessutom visat att han håller i internationellt spel. Han är en bolltrygg och intelligent mittfältare som jobbar hårt på planen. Vi är väldigt nöjda med att ha knutit honom till oss, säger Daniel Andersson, sportchef i Malmö, till klubbens hemsida.

Fouad Bachirou har skrivit på ett fyraårskontrakt med MFF.

– Det känns väldigt spännande att vara här. Jag vill pröva mig själv på högsta möjliga nivå och i Sverige är det MFF som kan erbjuda mig den utmaningen. Jag ser fram emot atmosfären och de stora matcherna. Men framför allt vill jag vinna titlar och försöka nå Champions League, säger han.

Bachirou tar över Anders Christiansens tröjnummer sju.

Malmö FF har tidigare värvat Eric Larsson från Sundsvall, Arnor Traustason från Rapid Wien och Egzon Binaku från Häcken.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

malmö ff

Klart: Mittfältslöftet lämnar MFF – går till allsvensk nykomling

Malmö FF:s mittfältare Erik Andersson, 20, går till Trelleborgs FF på en permanent övergång.

André Eriksson

André Eriksson

Kl.12:21, 9 januari, 2018

Klart: Mittfältslöftet lämnar MFF – går till allsvensk nykomling
Erik Andersson.

De senaste två säsongerna har Malmö FF:s 20-årige mittfältare Erik Andersson varit utlånad till Trelleborgs FF.

Nu står det klart att Andersson går till den allsvenska nykomlingen på en permanent övergång.

Mittfältarens kontrakt med Malmö FF upphävs – och i stället har han skrivit på ett treårskontrakt med Trelleborgs FF.

 Erik är en lugn och bra kille som visat styrka och målmedvetenhet i sin återfas efter skadan. Han behöver regelbunden speltid och det är inte något vi kan garantera att han får hos oss. Vi har en god dialog med Trelleborg som har visat stort intresse för Erik och vi är överens om att gå skilda vägar, säger Daniel Andersson, sportchef i Malmö, till klubbens hemsida.

Övergången sker med omedelbar verkan.

– Det känns bra att komma tillbaka till Trelleborg där jag har trivts och haft två bra utlåningar. Framför allt förra året var en rolig resa och jag fick mycket speltid efter sommaren, säger Erik Andersson till mff.se.

– Sen är det såklart tråkigt att det inte blev fler matcher i MFF, men jag tittar ändå tillbaka på en lärorik tid. Jag har tränat med Sveriges bästa spelare och känner att det har utvecklat mig hur mycket som helst. Och när jag skadade mig fick jag hjälp av fysioteamet att komma tillbaka så snabbt som möjligt. Det är jag tacksam för, säger han.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

malmö ff

MFF-tränaren om stjärntappen: ”Svårt att ersätta”

Spelartappen i fokus när Magnus Pehrsson mötte pressen.

André Eriksson

André Eriksson

Kl.20:39, 8 januari, 2018

MFF-tränaren om stjärntappen: ”Svårt att ersätta”
Magnus Pehrsson.

På måndagskvällen kickade Malmö FF i gång säsongen 2018 med årets första träning på Malmö IP. Mästarlaget – med de två nyförvärven Eric Larsson och Egzon Binaku på plats – lockade 1 600 MFF-supportrar.

Men efter träningen var det inte nyförvärven som stod i fokus när huvudtränaren Magnus Pehrsson mötte pressen – utan spelartappen.

LÄS MER: Uppgifter: Malmö och ÖFK helt överens

Malmö FF förlorade tidigt Jo Inge Berget och Anton Tinnerholm, två spelare som valde att gå som bosman efter guldet 2017.

Något mer överraskande valde sedan Erdal Rakip att inte förlänga med MFF för att i stället gå till Benfica.

Och än mer överraskande var det när det stod klart att Anders Christiansen – som nyligen signerat ett femårskontrakt med MFF – skulle säljas till belgiska Gent.

Magnus Pehrsson hymlar inte med att förlusten av den sistnämnde var ett tungt besked att få.

– Anders (Christiansen) var allsvenskans bäste spelare 2017, det är klart att det är ett avbräck. Det är svårt att ersätta honom rakt av, för det kostar väldigt mycket pengar att hitta en kopia som honom, säger Pehrsson.

Han fortsätter:

– Jag hade en positiv känsla att både Erdal och Oscar skulle förlänga, och ”AC” räknade jag med att han skulle vara kvar. Jo Inge och var Anton hade jag nog en känsla att de ville testa något nytt, säger han.

Frånvarande på MFF-träningen var Oscar Lewicki (på Sveriges vinterturné), Franz Brorsson (på Sveriges vinterturné), Arnor Traustason (på Islands vinterturné), Lasse Nielsen (på Danmarks vinterturné) och Erik Andersson (ryktas vara på väg att lånas ut till Trelleborgs FF igen).

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng