Redhawkstalangen om intresset från NHL

Carl-Johan Lerby har imponerat under säsongen. Nu berättar han att det finns intresse från världens bästa liga: NHL.

Jesper Hallberg

Jesper Hallberg

Kl.14:41, 9 januari, 2017

Redhawkstalangen om intresset från NHL
Carl-Johan Lerby har intresse från NHL. Foto: Bildbyrån

Malmö Redhawks talang, Carl-Johan Lerby, har gått från klarhet till klarhet under säsongen och var en kandidat till Sveriges trupp i JVM. Den 19-årige trelleborgaren fick blott fem matcher i SHL i fjol. I år han han redan noterats för 25 matcher. När 24Malmö.se pratade med Lerby för drygt två månader sedan sa han följande.

–  Jag hoppas att jag får stanna kvar här. Det är här jag vill spela, jag har varit här sedan jag var 14 år.

En knapp månad senare belönades Carl-Johan Lerby med ett tvåårskontrakt. I samband med det bytte han även agent till Johan Finnström – och nu kan vi berätta att det finns NHL-intresse för den ännu inte draftade 19-åringen.

– Det är ett par lag som har snackat med min agent, men det är inga detaljer jag känner till. Jag ska bara fokusera på att göra mitt bästa här. Skulle det finnas mer intresse senare är det bara en bonus och en dröm som går i uppfyllelse, säger Carl-Johan Lerby.

Finns det något favoritlag i NHL?
– Nja, inte så. Jag har rätt bra koll på Pittsburgh eftersom jag gillar Kris Letang där. Sedan gillar jag Ottawa för att Erik Karlsson spelar där.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Bildextra: Se hockeyderbyt i bilder

IK Pantern besegrade Malmö Redhawks i förlängning. Här ser du hockeyderbyt i bilder.

Jesper Hallberg

Jesper Hallberg

Kl.08:04, 18 augusti, 2017

Bildextra: Se hockeyderbyt i bilder
Över 3 000 åskådare bevittnade hockeyderbyt. Foto: Patrik Kjellberg

Foto: Patrik Kjellberg

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

IK Pantern–Malmö Redhawks

Efter avgörandet – Dyk drömmer om Redhawks

Bortfintad på Redhawks kvitteringspuck – men Sebastian Dyk fick sista ordet.

Jesper Hallberg

Jesper Hallberg

Kl.22:25, 17 augusti, 2017

2 bilder
  • Sebastian Dyk fick sista ordet. Foto: Bildbyrån
    Sebastian Dyk fick sista ordet. Foto: Bildbyrån
  • Foto: Bildbyrån
    Foto: Bildbyrån

En härligt frejdig hockeymatch utspelade sig inför över 3 000 åskådare på Malmö Isstadion. Och det var ”hela Sveriges underdog” som fick det sista ordet, när Sebastian Dyk snyggt serverade Axel Wemmenborn som tryckte dit 4–3-målet.

– Det var Lerby, den lilla knatten. Jag kom lite på mellanhand och hann inte fram riktigt. Men det var en bra dragning och ett jättesnyggt mål, säger Sebastian Dyk och fortsätter:

– Det var skönt att få spela fram Axel (Wemmenborn) i slutet. Jag fick revansch då och det var glädje i kroppen.

Dyk, med ett förflutet i just Malmö Redhawks, drömmer om att en dag spela där igen.

– Ja, det är klart. Det är moderklubben, och jag har alltid följt dem, även när jag spelat i andra klubbar. Jag tror att det kommer gå bra för dem i år.

– Malmö motiverar en hela tiden, man vet om att de finns där. Och gör du det bra kommer kanske chansen. Kolla på Fredrik Händemark och Lars Bryggman som gått jättebra där. Men mitt fokus ligger på Pantern, sedan får man hoppas att det går bra.

Malmö Redhawks tränare Peter Andersson var inte riktigt lika nöjd med sitt lags agerande.

– Jag tycker att vi slarvade alldeles för mycket med puck, och gav bort alldeles för mycket chanser till Pantern. Det är en liten besvikelse tycker jag.

 

FaktaIK Pantern–IF Malmö Redhawks 4–3 e. förl
(0–1, 1–0, 2–2, 1–0)

Målen: 6.39 0–1 Nils Andersson, (Lukas Haudum, Fredrik Händemark), 36.22 1–1 Dennis Svensson, (Martin Janolhs), 40.25 2–1 Sebastian Selin, (Martin Janolhs, Andreas Söderberg), 42.22 3–1 Martin Janolhs, (William Pethrus, Fredrik Styrman), 45.36 3–2 Lars Bryggman, (Erik Andersson), 56.09 3–3 Carl-Johan Lerby, (Nils Andersson, Andy Miele), 63.25 4–3 Axel Wemmenborg, (Sebastian Dyk).
Skottstatistik:
25–21 (7–3, 8–11, 10–7).
Domare: Filip Sandstedt.
Publik: 3 172, Malmö Isstadion.

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Chockhöjningen: Så mycket kan Redhawks vinna i CHL

Enligt uppgifter kommer prispengarna att höjas rejält i CHL.

Jesper Hallberg

Jesper Hallberg

Kl.15:11, 17 augusti, 2017

Chockhöjningen: Så mycket kan Redhawks vinna i CHL

Det är Sportbladet som avslöjar att vinstpengarna kommer att höjas rejält i CHL. Enligt tidningen kommer segraren 2018 få tre miljoner kronor – och totalt kommer det delas ut 15 miljoner kronor i prispengar.

På tisdag har CHL presskonferens i Malmö och väntas då meddela det beslutet.

– Vi är jättenöjda med det avtal som vi skrivit och att vi har möjlighet att öka prispengarna. Vi har också förändrat kvalet till CHL. Nu är man inte garanterad en plats längre – det är de bästa lagen i serien och i slutspelet som får förmånen att vara med, säger Bo ”Kulon” Lennartsson till Sportbladet.

Malmö Redhawks kliver in i CHL nästa torsdag, när de möter finska Kalpa på bortaplan.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

KLART: Här är veteranens nya roll i Malmö Redhawks

Det är nu klart vad som händer med Mathias Tjärnqvist. "Det ska bli väldigt roligt och inspirerande", säger han.

Jesper Hallberg

Jesper Hallberg

Kl.15:19, 14 augusti, 2017

KLART: Här är veteranens nya roll i Malmö Redhawks

Efter Malmö Redhawks uttåg mot HV71 i april har det varit osäkert med var Mathias Tjärnqvist tar vägen. Nu står det klart att han blir assisterande sportchef i klubben.

– Det ska bli väldigt roligt och inspirerande att få se den här sidan av hockeyverksamheten och att få fortsätta att vara med och bygga något riktigt bra här i Malmö, säger Mathias Tjärnqvist i ett pressmeddelande.

Den nya rollen innebär att Tjärnqvist, med ett förflutet i Rögle, Dallas Stars och Djurgården, kommer att se väldigt mycket hockey. Han kommer att avlasta sportchef Patrik Sylvegård i scoutingverksamheten och titta på spelare till såväl A-laget som juniorverksamheten. Tjärnqvist kommer även vara en viktig nyckel när det gäller utveckling av klubbens egna spelare på individuell nivå.

– Det här är en helt ny tjänst för oss och detta är något vi gör för att vi vill ta ytterligare ett steg mot att bli bäst, något som genomsyrar allt vi gör i klubben. ”Tjärna” ska ta hand om våra spelare, unga som äldre, och se till att de blir bättre. Utöver det kommer hans goda hockeyöga hjälpa oss när det gäller att hitta duktiga spelare. Dessutom känner han till klubben väldigt väl efter sina år som spelare här. Vi får in en väldigt kunnig hockeypersonlighet och en bra ledare. Vi är stolta över att ha honom här och ser fram emot att kunna utvecklas med Mathias som en viktig komponent, säger Malmö Redhawks sportchef, Patrik Sylvegård.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Redhawkstalanger uttagna J20-landslaget

Två killar från Malmö Redhawks är uttagna i J20-landslaget.

Jesper Hallberg

Jesper Hallberg

Kl.12:21, 11 augusti, 2017

Redhawkstalanger uttagna J20-landslaget
Oliver Olsson och Oscar Eklind är uttagna. Foto: Bildbyrån/Jesper Hallberg

Under nästa vecka spelar det svenska Team 20-landslaget en fyrnationersturnering i finska Vierumäki.

Två Redhawksforwards, i form av Oscar Eklind och Oliver Olsson, är uttagna i laget, som presenterades av förbundskapten Tomas Montén under fredagen.

Såväl Eklind som Olsson fick under förra säsongen känna på spel i SHL. Den sistnämnda var under en period även utlånad till Kristianstad IK i Hockeyettan. Utöver det är tidigare Redhawksmålvakten Tim Hultstrand i truppen.

Sverige kommer i tur och ordning ta sig an Ryssland, Tjeckien samt Finland

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng