Trots ny förlust: ”Vi blir bara bättre och bättre” | Nyheter i Malmö – 24 timmar om dygnet – Helt gratis
Malmö FBC - Lindås IBK

Trots ny förlust: ”Vi blir bara bättre och bättre”

Malmö FBC förlorade målfesten under söndagen. Men laget ser positivt på framtiden och kommer att klara sig kvar i Allsvenskan. I alla fall enligt tränaren kalkyler.

Gabriel Almlöf

Kl.15:34, 8 januari, 2017

Trots ny förlust: ”Vi blir bara bättre och bättre”
Foto: Bildbyrån

Det blev en rejäl målfest i Baltiska Hallen under söndagseftermiddagen. Besökarna som hade trotsat kylan och tagit sig till matchen mellan Malmö FBC och Lindås IBK fick se hela 14 mål.

Tyvärr för hemmafansen var det bortalaget som fick in flest bollar i nät, och man gjorde det effektivt. Efter att lagen spelat jämnt i två perioder slog Lindås till med två snabba mål och 4-4 blev till 6-4 på bara 29 sekunder. Efter det orkade inte Malmö FBC ta sig tillbaka och förlorade till slut med 5-8. 

– Vi spelar en bra match och hämtar upp underlägen igen. Vi kommer ikapp men sen får de lite lätta mål. De gör mål i sina powerplay, det gör inte vi, det blir matchavgörande idag, säger tränaren Patric Johansson efter matchen.

Efter ett spelschema mot många av topplagen tittar nu Johansson framåt. Först väntar Oskarshamn och Kalmarsund, men sen kommer matcherna där man är hoppfulla att kunna skörda flera nya poäng för att rädda sig kvar i serien.

– Vi är med bättre nu när serien vände, sedan spelar vi bara bättre och bättre. Det har jag sagt från början att vi kommer göra.

Vad är målet gällande poängskörden? 
– Vi tog 12 poäng första halvan av säsongen, vi bör ta 15 poängen i andra halvan. Då ska det räcka att hålla oss kvar i Allsvenskan, säger Patric Johansson.

FaktaMalmö FBC - Lindås IBK 5-8 (1-1, 1-2, 3-5)
Målskyttar Malmö FBC: Rasmussen (2), Andersson, Carleson, Crantz
Skott:
25-28
Publik:
138 (Baltiska Hallen)

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

FBC-talang uttagen till Finnkampen

Malmö FBC-tjej har tagits ut till blågult.

Jesper Hallberg

Kl.14:02, 22 januari, 2018

FBC-talang uttagen till Finnkampen
Madeleine Karlsson. Foto: Per Wiklund/Bildbyrån

Om ett par veckor äger Finnkampen rum i finska Tammerfors för det svenska U19-landslaget i innebandy – och när truppen presenterades fanns Malmö FBC:s Madeleine Karlsson med.

– Vi ska prova en del taktiska saker. Spelarna får möta Finland i två matcher till, vilket kommer ge värdefull kunskap inför VM. Plus att straffarna (som genomförs efter varje match oavsett resultat, reds anm) blir en värdemätare, säger förbundskapten Camilla Granelid i ett pressmeddelande.

Karlsson fanns med i Malmö FBC:s 7–4-seger mot Linköping i helgen. I matchen noterades hon för två utvisningsminuter. Under säsongen har hon spelat fram till två mål på 17 matcher i SSL.

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Malmö FBC startar samarbete med dansk klubb

Malmö FBC startar ett samarbete med den danska klubben Hvidovre Attack Floorball Club.

Jesper Hallberg

Kl.09:43, 6 juli, 2017

Malmö FBC startar samarbete med dansk klubb
Malmö FBC:s damlag. Foto: Bildbyrån

För att utveckla och skapa nya band startar innebandyklubben Malmö FBC ett samarbete med Hvidovre Attack Floorball Club. Malmö bland annat att låta flera talanger från Danmark träna med sina olika lag.

– Det ska bli spännande och roligt att ingå ett djupare samarbete med en annan innebandyförening! Såklart ligger det mig extra varmt om hjärtat att det är en dansk klubb. Jag ser fram emot höstens gemensamma event och det ska bli spännande att ta del av Hvidovre arbete med att rekrytera unga ledare samt deras projekt i utsatta områden, säger Malmö FBCs ordförande Henrik Mainz till klubbens hemsida.

Vidare kommer föreningarna att träffas på det organisatoriska planet för att lära av varandra och utvecklas på både kort och lång sikt. Malmö FBC har sedan tidigare den danska landslagsspelaren Cecilia Di Nardo i sin trupp.

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Landslagsmålvakten stannar i Malmö FBC

Beslutet är taget – Beverly Smedenäs stannar i Malmö FBC.

Jesper Hallberg

Kl.11:16, 31 maj, 2017

Landslagsmålvakten stannar i Malmö FBC
Beverly Smedenäs stannar i Malmö FBC. Foto: Bildbyrån

Beverly Smedenäs blir den tredje landslagsspelaren att förlänga med Malmö FBC. Sedan tidigare har Ellen Rasmussen och Cecilia Di Nardo beslutat sig för att stanna i klubben.

– Det betyder såklart jättemycket att kunna säkra upp en så bra målvaktsuppsättning som Beverly & Johanna utgör. Beverly är ju även en stark profil för oss och skånsk innebandy, säger klubbchefen Mikael Jeppsson i ett pressmeddelande.

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Superförvärv till Malmö FBC

Malmö FBC spänner bågen inför nästa säsong.

Jesper Hallberg

Kl.10:57, 24 maj, 2017

Superförvärv till Malmö FBC
Gustav Rundgren i Höllvikens tröja. Foto: Bildbyrån

Gustav Rundgren vänder tillbaka till Malmö FBC efter en sejour i SSL tillsammans med Höllviken. Rundgren, som lämnade FBC, inför förra säsongen noterades för hela 48 poäng under sin senaste sejour i den magentafärgade tröjan.

I SSL blev det tre poäng på 25 matcher.

 

 

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

KLART: Han tar över Malmö FBC

Malmö FBC har gjort med en ny tränare inför den kommande säsongen – och det blir ett bekant ansikte.

Jesper Hallberg

Kl.20:55, 21 maj, 2017

KLART: Han tar över Malmö FBC
Joon Berggren tar över Malmö FBC. Foto: Bildbyrån

Efter flera framgångsrika säsonger har Mikael Jeppsson valt att sluta som tränare för Malmö FBC. Nu har klubben gjort klart med hans ersättare – och det blir Joon Berggren som tar över. Berggren var under fjolåret assisterande tränare och sågs som en naturlig ersättare till Jeppsson.

– Det har ingått i föreningens långsiktiga strategi att ta in en assisterande som en dag skulle vara redo att axla ansvaret som huvudansvarig den dag det skulle behövas. Joon var också den vi hade haft i vårt sikte en längre tid innan han till slut anslöt föreningen inför föregående säsong, skriver klubben i ett pressmeddelande.

Mikael Jeppsson kommer nu endast att jobba som klubbchef i Malmö FBC.

–  Det känns såklart lite vemodigt att lämna något som varit ens livsstil i många år men samtidigt extra bra att det är Joon som tar vid då jag vet att han kommer föra laget till fortsatta framgångar. Nu väntar nya utmaningar inom föreningen och mer tid för min andra familj, säger han.

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng