Skånederby

MIF-talangen om succén: ”Det går bra nu”

Skånederbyt blev ett sömnpiller utan dess like – en av få glimtar stod Redhawksbacken, Carl-Johan Lerby för. "Det känns otroligt bra och jag får mycket förtroende nu", säger han efter lagets 2–1-seger.

Jesper Hallberg

Jesper Hallberg

Kl.22:09, 14 november, 2016

MIF-talangen om succén: ”Det går bra nu”
Carl-Johan Lerby fortsätter att imponera. Foto: Bildbyrån

Carl-Johan Lerby har gått från klarhet till klarhet under 2016. Säsongen inledde han i Malmö Redhawks J20-lag, men i takt med skador som drabbade A-laget, lyftes han så småningom upp – och under perioder har han varit utlånad till IK Pantern i Hockeyallsvenskan. Sista tiden har han spelat regelbundet i SHL, något han även gjorde i kvällens Skånederby.

– Det går bra nu, det känns otroligt bra och jag får mycket förtroende nu. Nu måste jag fortsätta bygga vidare på detta så hoppas jag att det ska gå ännu bättre, säger Carl-Johan Lerby med ett leende.

Vad var sagt inför säsongen?
– Jag skulle börja i Pantern och gjorde jag det bra där skulle jag få chansen i Malmö. Det började bra i Pantern och jag var med lite i J20 också. Sedan blev det ett par skador här så fick jag upp och ta chansen och gjorde det bra.

Och Carl-Johan Lerby har verkligen tagit chansen. I måndagskvällens match klockades han för 15 minuter och 28 sekunders istid. Men Lerby känner sig inte nöjd och är väl medveten om att konkurrensen är stentuff i Malmö Redhawks.

– Det är många bra backar här. Men jag ska göra mitt bästa för att få spela, säger han.

Hur ser du på framtiden i Malmö?
– Jag hoppas att jag får stanna kvar här. Det är här jag vill spela, jag har varit här sedan jag var 14 år.

19-årige Carl-Johan Lerby stod dessutom för en av matchens absoluta delikatesser när han snurrade upp Röglebacken, Dominik Granak, på läktaren. Efter den härliga dragningen var han sånär att få in 1–0-målet – men Oscar Dansk var tät längs isen och räddade pucken – som kunde blivit Lerbys första SHL-mål.

– Jag såg att Robin Alvarez drog en dragning och jag tänkte: jag gör likadant, men jag lägger tillbaks den på andra sidan. Det gick och det var skönt, säger Lerby.

Är det en dragning du brukar göra?
– Ibland, jag försöker göra den på träningarna men när det händer så händer det. Den är lite inövad.

 

 

 

FaktaSHL
Malmö Redhawks IF–Rögle BK 2–1.
(0–0, 0–0, 2–1)
Målen: 50:40 1–0 Johan Ivarsson, Konstantin Komarek, Robin Alvarez, 59:04 2–0 Fredrik Händemark, Kim Rosdahl, Christoffer Forsberg, 59:52 2–1 Patrick Cehlin, Bryan Lerg.
Skottstatistik: 27– 25 (9–8, 9–10, 9–7).
Publik: 10 628, Malmö Arena.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Bildextra: Se hockeyderbyt i bilder

IK Pantern besegrade Malmö Redhawks i förlängning. Här ser du hockeyderbyt i bilder.

Jesper Hallberg

Jesper Hallberg

Kl.08:04, 18 augusti, 2017

Bildextra: Se hockeyderbyt i bilder
Över 3 000 åskådare bevittnade hockeyderbyt. Foto: Patrik Kjellberg

Foto: Patrik Kjellberg

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

IK Pantern–Malmö Redhawks

Efter avgörandet – Dyk drömmer om Redhawks

Bortfintad på Redhawks kvitteringspuck – men Sebastian Dyk fick sista ordet.

Jesper Hallberg

Jesper Hallberg

Kl.22:25, 17 augusti, 2017

2 bilder
  • Sebastian Dyk fick sista ordet. Foto: Bildbyrån
    Sebastian Dyk fick sista ordet. Foto: Bildbyrån
  • Foto: Bildbyrån
    Foto: Bildbyrån

En härligt frejdig hockeymatch utspelade sig inför över 3 000 åskådare på Malmö Isstadion. Och det var ”hela Sveriges underdog” som fick det sista ordet, när Sebastian Dyk snyggt serverade Axel Wemmenborn som tryckte dit 4–3-målet.

– Det var Lerby, den lilla knatten. Jag kom lite på mellanhand och hann inte fram riktigt. Men det var en bra dragning och ett jättesnyggt mål, säger Sebastian Dyk och fortsätter:

– Det var skönt att få spela fram Axel (Wemmenborn) i slutet. Jag fick revansch då och det var glädje i kroppen.

Dyk, med ett förflutet i just Malmö Redhawks, drömmer om att en dag spela där igen.

– Ja, det är klart. Det är moderklubben, och jag har alltid följt dem, även när jag spelat i andra klubbar. Jag tror att det kommer gå bra för dem i år.

– Malmö motiverar en hela tiden, man vet om att de finns där. Och gör du det bra kommer kanske chansen. Kolla på Fredrik Händemark och Lars Bryggman som gått jättebra där. Men mitt fokus ligger på Pantern, sedan får man hoppas att det går bra.

Malmö Redhawks tränare Peter Andersson var inte riktigt lika nöjd med sitt lags agerande.

– Jag tycker att vi slarvade alldeles för mycket med puck, och gav bort alldeles för mycket chanser till Pantern. Det är en liten besvikelse tycker jag.

 

FaktaIK Pantern–IF Malmö Redhawks 4–3 e. förl
(0–1, 1–0, 2–2, 1–0)

Målen: 6.39 0–1 Nils Andersson, (Lukas Haudum, Fredrik Händemark), 36.22 1–1 Dennis Svensson, (Martin Janolhs), 40.25 2–1 Sebastian Selin, (Martin Janolhs, Andreas Söderberg), 42.22 3–1 Martin Janolhs, (William Pethrus, Fredrik Styrman), 45.36 3–2 Lars Bryggman, (Erik Andersson), 56.09 3–3 Carl-Johan Lerby, (Nils Andersson, Andy Miele), 63.25 4–3 Axel Wemmenborg, (Sebastian Dyk).
Skottstatistik:
25–21 (7–3, 8–11, 10–7).
Domare: Filip Sandstedt.
Publik: 3 172, Malmö Isstadion.

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Chockhöjningen: Så mycket kan Redhawks vinna i CHL

Enligt uppgifter kommer prispengarna att höjas rejält i CHL.

Jesper Hallberg

Jesper Hallberg

Kl.15:11, 17 augusti, 2017

Chockhöjningen: Så mycket kan Redhawks vinna i CHL

Det är Sportbladet som avslöjar att vinstpengarna kommer att höjas rejält i CHL. Enligt tidningen kommer segraren 2018 få tre miljoner kronor – och totalt kommer det delas ut 15 miljoner kronor i prispengar.

På tisdag har CHL presskonferens i Malmö och väntas då meddela det beslutet.

– Vi är jättenöjda med det avtal som vi skrivit och att vi har möjlighet att öka prispengarna. Vi har också förändrat kvalet till CHL. Nu är man inte garanterad en plats längre – det är de bästa lagen i serien och i slutspelet som får förmånen att vara med, säger Bo ”Kulon” Lennartsson till Sportbladet.

Malmö Redhawks kliver in i CHL nästa torsdag, när de möter finska Kalpa på bortaplan.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

KLART: Här är veteranens nya roll i Malmö Redhawks

Det är nu klart vad som händer med Mathias Tjärnqvist. "Det ska bli väldigt roligt och inspirerande", säger han.

Jesper Hallberg

Jesper Hallberg

Kl.15:19, 14 augusti, 2017

KLART: Här är veteranens nya roll i Malmö Redhawks

Efter Malmö Redhawks uttåg mot HV71 i april har det varit osäkert med var Mathias Tjärnqvist tar vägen. Nu står det klart att han blir assisterande sportchef i klubben.

– Det ska bli väldigt roligt och inspirerande att få se den här sidan av hockeyverksamheten och att få fortsätta att vara med och bygga något riktigt bra här i Malmö, säger Mathias Tjärnqvist i ett pressmeddelande.

Den nya rollen innebär att Tjärnqvist, med ett förflutet i Rögle, Dallas Stars och Djurgården, kommer att se väldigt mycket hockey. Han kommer att avlasta sportchef Patrik Sylvegård i scoutingverksamheten och titta på spelare till såväl A-laget som juniorverksamheten. Tjärnqvist kommer även vara en viktig nyckel när det gäller utveckling av klubbens egna spelare på individuell nivå.

– Det här är en helt ny tjänst för oss och detta är något vi gör för att vi vill ta ytterligare ett steg mot att bli bäst, något som genomsyrar allt vi gör i klubben. ”Tjärna” ska ta hand om våra spelare, unga som äldre, och se till att de blir bättre. Utöver det kommer hans goda hockeyöga hjälpa oss när det gäller att hitta duktiga spelare. Dessutom känner han till klubben väldigt väl efter sina år som spelare här. Vi får in en väldigt kunnig hockeypersonlighet och en bra ledare. Vi är stolta över att ha honom här och ser fram emot att kunna utvecklas med Mathias som en viktig komponent, säger Malmö Redhawks sportchef, Patrik Sylvegård.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Redhawkstalanger uttagna J20-landslaget

Två killar från Malmö Redhawks är uttagna i J20-landslaget.

Jesper Hallberg

Jesper Hallberg

Kl.12:21, 11 augusti, 2017

Redhawkstalanger uttagna J20-landslaget
Oliver Olsson och Oscar Eklind är uttagna. Foto: Bildbyrån/Jesper Hallberg

Under nästa vecka spelar det svenska Team 20-landslaget en fyrnationersturnering i finska Vierumäki.

Två Redhawksforwards, i form av Oscar Eklind och Oliver Olsson, är uttagna i laget, som presenterades av förbundskapten Tomas Montén under fredagen.

Såväl Eklind som Olsson fick under förra säsongen känna på spel i SHL. Den sistnämnda var under en period även utlånad till Kristianstad IK i Hockeyettan. Utöver det är tidigare Redhawksmålvakten Tim Hultstrand i truppen.

Sverige kommer i tur och ordning ta sig an Ryssland, Tjeckien samt Finland

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng